Kancelaria Adwokacka

Adriana Szczęśniak-Majcher

a pumpkin with candy falling out of it

... "I will love you till I die" ...

27 października 2017

"nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" zrealizowana w Starym Teatrze w Krakowie to ostatnio jeden z moich ulubionych spektakli. Przemawiać za tym mogą zarówno doskonała gra aktorska, jak i szczególna wielowątkowość spektaklu, a także śpiewane przez aktorów piosenki, które stanowią doskonałe wprowadzenie lub podsumowanie poszczególnych scen.

 

Już pierwszy z wyśpiewanych tekstów, "Who wants to live forever", w poruszającym wykonaniu Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i Marcina Czarnika, jak hymn wykluczonych, wywołuje wrażenie, że będzie to opowieść snuta z perspektywy przegranych. Na scenie panuje aura sennego wywoływania duchów, które wyłaniają się z tunelu zwanego bezczasem. Choć wydaje się, że w dworku Hrabiego Krasińskiego panuje sielska, rodzinna atmosfera, nad wszystkim unosi się nastrój lęku i beznadziei. Pod podłogą ukrywa się Żyd, który przyprowadza ze sobą Lęki w postaci piekielnie ucharakteryzowanej Małgorzaty Zawadzkiej.

 

Ten pozorny spokój zdaje się usprawiedliwiać tezę o bezsensowności każdego działania rewolucyjnego. Awans społeczny nie jest możliwy, o czym przekonuje nas  postać niesamowicie spoglądającej ciemnymi oczami, zbuntowanej, a jednocześnie pewnej siebie i zabawnej dziewczynki przy Ksero (Marta Ojrzyńska), a poza tym w nowych okolicznościach dzieci i tak nieporadne, czego wymownym przykładem jest niewidomy Orcio, mogą zacząć radzić sobie jeszcze gorzej. Po co więc niepotrzebnie zaburzać istniejący porządek?

Po co zmiany, skoro chłopom było dobrze, gdy pracowali na roli?

Po co do czegokolwiek przykładać rękę, skoro na przykładzie Rotschilda wyraźnie widać, że awansu społecznego nie gwarantują nawet  pieniądze?

Jednak na drugiej szali położone są sprawy, o które walczono i które zostały wygrane, tak jak emancypacja kobiet i wolność dla Murzynów. Bez tych zmieniających świat u podstaw kroków na przód nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszej rzeczywistości.

 

Kiedy na scenie pozostaje Hrabia Henryk (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik), a za moment dołącza do niego Pankracy w zielonej kurtce z kapturem narzuconym na głowę (Marcin Czarnik), rozpoczyna się jeden z najpoważniejszych, a jednocześnie robiących największe wrażenie fragmentów spektaklu. Prowadzona jest dyskusja rozważająca, co jest lepsze: angażowanie się w rewolucję, czy pozostawienie takiego stanu rzeczy, jaki istnieje, i nie zmienianie niczego. Hrabia Henryk, który okazuje Pankracemu wyższość, wydaje się wygrywać tę potyczkę i ostatecznie przegania Pankracego ze swojego domu.

Od samego początku w spektaklu pojawia się krew, jak znak rozpoznawczy spektakli Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Naznaczone nią były kobiety podczas Bitwy Warszawskiej, miał ją też tam na twarzy Feliks Dzierżyński. Tutaj początkowo krew jest dobra, towarzyszy narodzinom dziecka. Na koniec spektaklu, funkcja krwi jest jednak zupełnie inna – to krwawią wargi i cała twarz pobitego Rotschilda, co każe dojść do wniosku, że historia wykonała krok wstecz, gubiąc właściwy kierunek zmian na lepsze.

 

Mimo tych wniosków i niewesołych tematów do przemyśleń, spektakl zawiera też w sobie nutkę humoru, pewnej lekkości. A słowa everyone will be alright tonigt w bezpretensjonalnym, uroczym wykonaniu Anny Radwan i Michała Majnicza, brzmią w uszach jeszcze na długo po wyjściu z teatru.

 

Paweł Demirski: „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!”. Reżyseria: Monika Strzępka. Muzyka: Jan Suświłło. Scenografia: Michał Korchowiec. Obsada: Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Michał Majnicz, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Marta Ojrzyńska, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Radomir Rospondek, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka. Premiera: 20 grudnia 2014 r. Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

Kancelaria Adwokacka 

Adriana Szczęśniak - Majcher 

 

ul. św. Wawrzyńca 39/5

31-052 Kraków

Zdjęcia: Piotr WERNER, Adriana Szczęśniak-Majcher, Barbara Bogacka

 Copyright ©Adriana Szczęśniak-Majcher Kancelaria Adwokacka -Design by Adriana Szczęśniak-Majcher

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.